
Terpeny i terpenoidy z konopi
Czym są terpeny i terpenoidy ?
Terpeny to naturalnie występujące w roślinach cząstki węgla i wodoru. W konopiach są produkowane w ich gruczołach żywicznych, są więc uznawane za znaczący składnik esencji tej rośliny. To właśnie dzięki kompozycji terpenów zawdzięczamy zapach i aromat suszu konopnego. Terpeny w ogólnie przyjętym znaczeniu dzielimy na słodkie, kwaśne, gorzkie i pikantne, dzielone są także na bardziej specyficzne zapachy i aromaty. Posługując się przykładem, można zobrazować, że kwiat konopi dzięki swojemu lekko kwaśnemu zapachowi, może mieć silnie cytrusowy aromat. Jednak olej CBD, który ekstrahowany jest z takich kwiatów, będzie posiadał ostry, energetyzujący aromat. Terpenoidy zaś, to terpeny, które charakteryzują się zawartością zmodyfikowanego tlenu, których struktura chemiczna uległa zmianie w momencie suszenia i ekstraktacji.
Działanie terpenów i terpenoidów
Terpeny i terpenidy działają tak samo jak kannabinoidy, łącząc się z receptorami w mózgu i stymulując jego pracę. Dzięki takiemu działaniu wzmożona zostaje produkcja m. in. dopaminy i serotoniny. Są także zdolne do zwiększania przepływu krwi z mózgu oraz usprawnianiu kory mózgowej, potrafią niszczyć szkodliwe dla układu oddechowego drobnoustroje. Jeśli chodzi o terpeny, to z pewnością nie każde będą działały tak samo, oznacza to, że jedne będą powodowały działanie relaksacyjne inne będą poprawiały nastrój i dodawały energii. Zauważono także, że terpeny i terpenoidy wykazują łącząc się efekt synergii, działając znacznie korzystniej na organizm.
Przykłady terpenów w konopiach
Jednym z najczęściej występujących terpenów w konopiach siewnych jest mircen. Charakteryzuje się ziemistymi, korzennymi aromatami i specyficznym zapachem goździków. Wykazuje on także udowodnione działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kluczową jego funkcją jest zwiększanie przepuszczalności błon komórkowych, co w rezultacie oznacza sprawniejszy dostęp do komórek innych terpenów. Innym powszechnie znanym terpenem jest limonen, który jest jak sama nazwa wskazuje kojarzony z aromatem cytrusowym. Poprawia on nastrój, uwalnia stres, posiada nawet właściwości grzybobójcze. Innym często spotykanym terpenem jest pinen, który skutecznie udrożnia układ oddechowy, znajduje także zastosowanie w leczeniu astmy. Pozostała znana część to linalol o lekko lawendowym zapachu, humulen o zapachu drzewnym, czy kariofilen kojarzony z zapachem kwiatów.